İngiliz Dilbilimi Bölümü
Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dilbilimi Bölümü ağ sayfasına hoş geldiniz!
Türkiye'nin öğretim dili İngilizce olan ilk dilbilim bölümü
1972'de kurulan bölümümüz, Türkiye'de öğretim dili İngilizce olan ilk dilbilim bölümü olma özelliğiyle ülkemizde dilbilimin bir sosyal bilim alanı olarak tanınmasına önemli katkılar sağlamıştır.
E-yoklama kullanım kılavuzu

Akademisyenler için

 1. Akademisyenler akıllı cihazlarına indirdikleri uygulama üzerinde veya Web sayfası https://eyoklama.hacettepe.edu.tr/adresinden yoklamaya başlatabilirler olabilirler.
 2. Yoklama siteminde oturum açabilmek için Kullanıcı adı: T.C. kimlik numaraları Şifreleri ise TC kimlik numaralarının son 6 (Altı) hanesidir.
 3. Sisteme giriş yaptıklarında karşılarına çıkan haftalarda ilgili dersi seçerek "Yoklama Başlat" butonuna tıklayabilirler.
 4. 3 farklı yöntem ile yoklamayı başlatabilirsiniz.
  1. CBN (Bluetooth) Yöntemi: Akıllı cihazının Bluetooth özelliğinin açık olması gerekmektedir. Öğrenci listesi tamamlandığında “Yoklamayı Bitir” butonuna basarak yoklamayı sonlandırabilirsiniz.
  2. Şifrematik Yöntemi: Web ya da mobil uygulamada ekrana çıkan 6 haneli kodu öğrenciler ile paylaşarak öğrenciler Uygulama üzerinden şifreleri girerek yoklamaya dahil olabilirler.
  3. Kare Kod (QR) Yöntemi: Web platformundan https://eyoklama.hacettepe.edu.tr/ girerek "Yoklama Başlat" butonu tıklandıktan sonra QR seçilmelidir.
 5. E-Yoklama ile ilgili doküman ekte paylaşılmıştır.

Öğrenciler için

 1. Öğrenciler Akıllı cihazlarına indirdikleri E-Yoklama uygulamasıyla yoklamaya dahil olabilirler.
 2. Yoklama siteminde oturum açabilmek için Kullanıcı adı Öğrenci numaraları Şifreleri ise T.C. kimlik numarasıdır.
 3. 3 farklı yöntem ile yoklamaya dahil olabilirler.
  1. CBN (Bluetooth) Yöntemi: Akıllı cihazının Bluetooth özelliğinin açık olması gerekmektedir. Yoklamaya katıldığınızda süre bitene kadar sistemi kapatmadan beklemeniz gerekmektedir.
  2. Şifrematik Yöntemi: Uygulama üzerinden şifreleyi girerek yoklamaya dahil olabilirsiniz. Yoklama süresini beklemenize gerek yoktur.
  3. Kare Kod (QR) Yöntemi: Akıllı tahta veya projeksiyon cihazına yansıtılan QR kodu cep telefonunuzun kamerasıyla okutup yoklamaya dahil olabilirsiniz.